Współpraca z firmą UTILCELL

 

 

Szeroka gama produktów firmy UTILCELL pozwala na pracę w pełnym zakresie wagowym od 0,3 kg do 600 ton. Urządzenia te znajdują zastosowanie przy produkcji wag (handlowych, medycznych, przemysłowych, paletowych, dla zwierząt, samochodowych, kolejowych), urządzeń mechanicznych (pakowarki, workownice, sortowniki, pojazdy transportowe i podnośniki), w ważeniu technologicznym (ważenie w zbiornikach, zasobnikach, reaktorach, silosach, dozowanie, mieszanie, automatyka i  sterowanie procesem technologicznym), w urządzeniach do badań i kontroli jakości. Firma posiada bardzo dobrze zaopatrzone lokalne biuro w Brnie (Czechy) i prężnie działające przedstawicielstwo handlowe na Polskę.

 

 

Dzięki uprzejmości firmy UTILCELL mieliśmy okazję przetestować zestaw do ważenia składający się z  belki tensometrycznej M102 i miernika wagowego DAT400. Aluminiowa belka tensometryczna z  czteroprzewodowym wyjściem pozwala na pomiar masy w zakresie do 20 kg. Miernik DAT400 posiada dwa wejścia i wyjścia logiczne (optoizolowane), cyfrowy wybór stopnia filtrowania, wyjście analogowe ze standardowym sygnałem analogowym napięciowym (0-5 V, 0-10 V) lub prądowym (0-20 mA i 4-20 mA). Zaletą urządzenia jest możliwość komunikacji za pomocą portów szeregowych RS-232, RS-422 lub RS-485 z protokołem MODBUS RTU. Można również wybrać wersję miernika pozwalającą na pracę w sieci PROFIBUS lub DEVICENET.

 

Do zdalnego kontrolowania procesu ważenia za pomocą komputera PC wykorzystaliśmy wbudowany w miernik DAT400 interfejs RS-485 i protokół komunikacyjny Modbus RTU. Do zbierania wyników pomiarów oraz wizualizacji pracy zestawu ważącego użyliśmy oprogramowania przygotowanego w graficznym środowisku programistycznym LabVIEW.

 

 

Jednym z elementów interfejsu użytkownika aplikacji jest wizualizacja wyników pomiarów wyświetlanych na mierniku DAT400 w identyczny sposób, jak to ma miejsce na rzeczywistym urządzeniu.

 

 

Aplikacja do monitorowania może być dodatkowo wyposażona w funkcję pozwalającą na przeliczanie wyniku pomiaru, wykres umożliwiający obserwowanie zmian masy w czasie, funkcję zapisywania wyników do pliku na dysku komputera czy generowanie dokumentów poświadczających uzyskany wynik pomiaru (np. w formacie .pdf). Dzięki niewielkim gabarytom uzyskujemy bardzo wygodny, przenośny system ważenia.

 

Wszystkie osoby zainteresowane zbudowaniem systemu ważenia w oparciu o urządzenia firmy UTILCELL i komputer PC zapraszamy do kontaktu.