Pracownia Informatyki NUMERON
Pracownia Informatyki NUMERON jest polskim producentem urządzeń teletransmisyjnych, rejestrujących i udostępniających dane pomiarowe, z wieloletnią specjalizacją w zakresie monitorowania mediów energetycznych. Podstawową funkcją urządzeń produkowanych przez firmę NUMERON jest automatyczny, zdalny odczyt oraz archiwizacja danych pozyskanych z wykorzystaniem dowolnych protokołów i metod komunikacji (RS232, RS485, CLO, M-Bus, impulsy, ETH, GSM). Funkcjonalności z zakresu udostępniania danych to m.in. przesłanie plików, bazy danych, transmisja do zewnętrznych systemów typu SCADA, BMS, PLC, także w protokole Modbus TCP/IP lub RTU. Sterowanie urządzeniami, dostęp on-line oraz wizualizacja danych odbywa się poprzez strony webowe lub wbudowane środowisko IIoT (platformę Node-RED). Urządzenia NUMERON rekomendowane są do zastosowania w zaawansowanych projektach automatyki przemysłowej, budynkowej, monitoringu i zdalnego nadzoru oraz w sieciach Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT).
Wszystkie zebrane dane mogą trafiać do oprogramowania do zarządzania zużyciem mediów energetycznych - ENERGIA®4. System ten rejestruje i archiwizuje odczytane dane pomiarowe w bazie centralnej. Posiada możliwość udostępniania i wymiany danych z użytkownikami innych systemów (SCADA). System odpowiada na potrzeby energetyki, energochłonnych branż przemysłu oraz branży Facility Management i stanowi filar działalności podejmowanej w celu poprawy efektywności energetycznej obiektów przemysłowych, handlowych, biurowych, itp.
Urządzenia firmy NUMERON bardzo dobrze spisują się w komputerowych systemach pomiarowo-sterujących, bazujących na oprogramowaniu LabVIEW. Przedstawiamy przykładowe rozwiązanie, w którym zastosowaliśmy serwer odczytu liczników N2020, wyposażony w interfejs szeregowy RS-485.
Do portu szeregowego podłączyliśmy moduł wejść analogowych MOD-1AI, posiadający jedno wejście napięciowe i jedno wejście prądowe, wykorzystywane w naszym systemie do pomiaru temperatury i objętościowego natężenia przepływu powietrza. W urządzeniu N2020 odpowiednio skonfigurowano parametry transmisji interfejsu RS-485 oraz wprowadzono stały, publiczny adres IP. Pozwoliło to na zdalny dostęp do wyników pomiarów. Zadanie to realizowało oprogramowanie przygotowane w LabVIEW. Aplikacja komunikowała się z serwerem N2020 w oparciu o protokół TCP, przesyłając zapytania w formacie Modbus RTU (Modbus RTU over TCP). Odebrane wyniki były prezentowane użytkownikowi aplikacji w formie wykresu oraz archiwizowane w pliku, na dysku komputera.
Chętnie przygotujemy dla Państwa komputerowe układy pomiarowo-sterujące
w oparciu o urządzenia produkowane przez firmę Numeron.